P Sinaia ~ Show the Artist i You

poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Sinaia

 

Peles_castle1Sinaia słynny kurort w rumuńskich Karpatach (u stóp gór Bucegi) w dolinie Prahova, pomiędzy szczytami Varful cu dor , Furnica i Piatra Arsa. Sinaia znajduje się 122 km od Bukaresztu i 60 km od Braszowa. Nazywany jest perłą Karpat. 

Historia

Osada Izvorul (Źródło) zmieniła swą nazwę na Sinaia dzięki klasztorowi Sinaia. W osadzie w latach 1690-1695 hospodar Mihai Cantacuzino (brat wołoskiego hospodara Serbana Cantacuzino) po powrocie z pielgrzymki do monastyru św. Katarzyny na półwyspie Synaj ufundował monastyr. Przeznaczony był dla kilku mnichów jako pustelnia.  Spalony przez wojska Habsburgów w czasie wojny austriacko-tureckiej został odbudowany w latach 1843-1846 i nadano mu obecny kształt budując przy tym nową cerkiew w stylu bizantyjskim zwaną Biserica Mare (Wielki Kościół). Przy murze klasztornym, znajduje się pierwotna świątynia zdobiona oryginalnymi freskami. Obok niej znajduje się niewielkie muzeum historyczne.
Swą popularność Sinaia zawdzięcza Karolowi Hohenzollernowi-Sigmaringenowi, pierwszemu królowi, jaki zasiadł na tronie Rumunii po zjednoczeniu kraju w XIX wieku (bawarski książę). Cicha wioska u stóp skalistych szczytów stałą się letnią rezydencją kolejnych królów Rumunii.

Monastyr zbudowany jest w klasycznym bizantyńskim stylu i wieńczy go majestatyczna kopuła z dwiema wieżami dzwonniczymi. Wewnątrz świątyni podziwiać możemy XVII wieczny freski wykonane przez słynnego Parvu Mutu.
Na terenie klasztoru jest muzeum w którym znajduje się pochodzący z 1688 roku pierwszy wydrukowany w Rumunii egzemplarz Biblii. Odwiedzając monastyr warto także wybrać się do znajdującego się w pobliskim parku Muzeum Rezerwatu Bucegi w którym zapoznać można się z fauną i florą jaką napotkać można przemierzając góry Bucegi.

W Sinai jest pomnik królowej Rumunii Elisabeth of Wied (Pauline Elisabeth Ottilie Luise zu Wied, żona Karola I Hohenzollern-Sigmaringenowi). Elżbieta była osobą, która pod wieloma względami wyprzedzała swoje czasy. Elisabeth of WiedPopierała wyższe wykształcenie kobiet i uważała republikę za ustrój lepszy od monarchii, ponieważ wtedy wszyscy są równi. Królowa była również poetką i powieściopisarką, tworzyła pod pseudonimem Carmen Sylva. Angażowała się mocno w działalność charytatywną i społecznikowską, co zjednało jej wielka sympatię Rumunów.

Warto zobaczyć

  • Peles Castle - Pałąc Peles wybudowany w stylu bawarskim w środku Rumunii, jako rezydencja rodziny królewskiej Karola Hohenzollern –Sigmaringen. Komnaty zamku Peles dekorowane są hebanem, masą perłową i setkami witraży. Wypełnione są kolekcją dzieł sztuki sprowadzanych z całego świata.
    Znajduje się na terenie rozległego parku angielskiego w którym znajdują się dwa mniejsze pałace kolejnych królów Rumunii: pałac Pelisor (król Ferdynand) oraz biały pałac Foisor (król Karol I). Ostatni z królów - Michał, nie zdążył wybudować tu kolejnego pałacu, jego panowanie przypadło na czas II wojny światowej.
  • Pelisor Castle – pałac Pelisor z przełomu XIX i XX wieku wybudowany dla księcia Ferdynanda - bratanka Karola I, gdy został wybrany następcą tronu (Karol I nie miał męskiego potomka).
  • Foisor Castle - biały pałac Foisor był rezydencją Karola II, syna Sinaia-Foisor-630x472Ferdynanda. Tu urodził się Michał II. W czasach Ceauescu pełnił rolę pałacu rządowego. Dla turystów dostępny jest tylko park. Sam zamek nadal wykorzystywany jest przez władze państwowe.

Pałac Peles

Rumuńskie zamki z lotu ptaka